Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu Nerede;
Antalya İlinin Serik-Manavgat İlçeleri ile Isparta ilinin Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır. Köprülü Kanyonun 10 km kuzeyinde yer alan Tazı Kanyonu, Bilgelik vadisi olarak da bilinmektedir. Son zamanlarda sosyal medyanın yeni gözde mekanı olarak bilinmektedir. Özellikle yeni evlenecekler buraya gelerek fotoğraf çektirmektedir.

Tazı Kanyonu Hakkında Kısa Bilgiler;
Antalya ilinin Manavgat ilçesinde bulunan dünyaca ünlü rafting yeri Köprülü Kanyonu’nun kuzey kısmında yeni keşfedilen ve derinliği 200 metre’yi bulan Tazı Kanyonu, macera tutkunlarının yeni adresi olarak göze çarpıyor.

Tazı Kanyonu, boynuz şeklinde uzanan iki dağ arasındaki Köprü çay’ın muhteşem manzarasını ayaklar altına sermektedir. Sarp kayalıklarla çevrili bu muhteşem manzarayı görebilmek için dağ yoluna tırmanmanız gerekiyor. Dağ yolunda servi, sedir, Toros gök narı, Karaçam ağaçlarını görebilirsiniz.

Bu Kanyonu popüler yapan şey ne derseniz, 200 metrelik uçurumlardan uzanan, insanın adeta nefesini kesen görüntüsü diyebiliriz. Bu eşsiz manzara özellikle düğün fotoğrafı çektirmek için gelenlerle dolup taşmakta.Özellikle kanyona tam hakim alan noktadaki taşın üzerinden çekilen fotoğraflar, yeni trend olma yolunda hızla ilerliyor.

Tazı Kanyonunda neler yapılabilir;
Nefes kesici manzarasını izleyebilir, Trekking adı verilen doğa yürüyüşü yapabilirsiniz, Köprülü kanyonda akarsu kenarında rafting yapanları izleyerek kamp yapılabilirsiniz. Kamp kuracaklar biraz iç taraflara doğru kamp kurmalarını tavsiye ediyoruz.

fotoğraf ve video teknolojisinin yeni makinesi drone’ lerin yardımıyla kanyonun üzerinden eşsiz manzarayı görüntülenmekte.

Tazı Kanyonu Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içerisinde bulunduğundan dolayı, Tazı Kanyonunda karşınıza farklı hayvan türleri çıkabilir. yaban keçisi, karakulak, vaşak, geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuktur. Kızıl akbaba, kuyrukkakan, karakulaklı, kaya serçesi, ebabil, kaya kartalı, yılan kartalı, kaya güvercini, kaya kırlangıcı, ise Köprülü Kanyon Milli Parkında yaşayan türleridir.

Not: Fotoğraf çekecekler size bir uyarımız bölgede, 200 metrelik kayalıklarda herhangi bir güvenlik önlemi alınmamış. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekmektedir.

TOP